Evolúcia 5G

Evolúcia 5G

5G sieť sa postupne stáva realitou aj na Slovensku. Pozrime sa teda bližšie na túto technologickú evolúciu. 5G sieť v preklade znamená: telekomunikačný štandard mobilnej bezdrôtovej siete piatej generácie.

– 1G sieť bola spustená už v roku 1979 v Japonsku. Prichádza prvý „dostupný“ mobil. Dnes by stál okolo 8000 €.

– 2G priniesla v roku 1991 „GSM štandard“ revolúciu z FínskaNastupuje digitalizácia a šifrovanie hovorov. Zlepšuje sa kvalita prenosu s menším šumom. Posielame prvé SMS-ky a MMS-ky. Prenosové rýchlosti sa postupne zrýchľovali z 9.6 kbit/s „až“ na 500 kbit/s (EDGE).

– 3G vďačíme za to, že sa medzinárodné roamingové služby po prvýkrát stali reálnou možnosťou. Zvýšené možnosti prenosu dát 3G (4-krát rýchlejšie ako 2G) tiež viedli k nárastu nových služieb, ako sú videokonferencie, streamovanie videa a hlas cez IP.

– 4G odštartovala vo Švédsku a Nórsku v roku 2009 ako štandard 4G Long Term Evolution (LTE). 4G odhaľuje možnosti vysokokvalitného videostreamovania pre milióny spotrebiteľov. Háčik bol v tom, že zatiaľ čo prechod z 2G na 3G bol rovnako jednoduchý ako prepínanie SIM kariet, v tomto prípade bolo treba špeciálne navrhnúť mobilné zariadenia, ktoré podporujú 4G. To pomohlo výrobcom zariadení dramaticky zvýšiť zisky zavedením nových telefónov pripravených na 4G.

– 5G sieť pripravuje pôdu pre globálny rozmach „internetu vecí“ (IoT). Odhaduje sa, že v tomto roku sa celkovo pripojí na internet približne 50 miliárd zariadení (vecí). Piata generácia nateraz zrýchli tok dát až na 600 Mbps / 80 Mbps. Okrem rýchlosti toto nové rozhranie, ktoré využíva spektrum milimetrových vĺn, umožňuje aj použitie viacerých zariadení v tej istej geografickej oblasti. 4G môže podporovať asi 4 000 zariadení na km2, zatiaľ čo 5G bude podporovať okolo jedného milióna.Slovensku, ako krajine, prišlo na účet po vysúťažení licencií viac ako 100-miliónov €.5G sieť sa najrýchlejšie prejaví na mobilných zariadeniach a to v horizonte niekoľkých mesiacov. Maximálne využitie potenciálu siete pre IoT a iné smart systémy je však zatiaľ len hudbou budúcnosti.